Krbová vložka

Krbová vložka tvorí základ krbu či krbovej obestavby, je estetickou a predovšetkým funkčnou častí každého krbu. Ohnisko je od miestnosti oddelené presklenými dvierky, ktoré zabezpečujú bezpečnú prevádzku krbu.

Dvierka sú vyrobené z žiaruvzdorného keramického skla, ktoré je čistené prúdom vzduchu. Väčšina krbových vložiek je opatrená regulátormi vzduchu a ďalším príslušenstvom.

Zásadným rozdielom medzi jednotlivými typmi vložiek je ich výkon, ten je treba zvoliť presne podľa parametrov priestoru, ktorý má byť vykurovaný. Problémom nie je iba príliš malý výkon, ale aj výkon príliš veľký.

Ďalej je dôležité dobre vybrať materiál, z ktorého je vložka vyrobená - liatina alebo oceľový plech; výstelky sa vyrábajú z šamotu alebo vermikulitu. Existujú aj vložky z kombinácií týchto materiálov.

Existuje typ krbových vložiek, ktoré môžu byť napojené na tepelný výmenník a rozvody tepla, vďaka čomu je vykurovanie priestorov rovnomernejšie a trvalejšie, alebo vložky určené na pripojenie k systému ohrevu vody, vďaka ktorým je možné krb využívať aj ako zdroj tepla pre ústredné vykurovanie.